| Contact Us | Site Map | Policies


Przycinanie Pazurów

Dbanie o łapki i pazury powinno się zacząć już kiedy zwierzęta są małe. Wtedy, pamiętając aby być cierpliwym i delikatnym, nauka będzie łatwa i przyjemna. W przypadku kotów ważnym elementem będzie drapak, którego koty używają nie tylko do ostrzenia pazurów, ale też aby pozbyć się martwej części paznokcia (w ten sposób dzikie koty dbają o swoje pazury).

PIERWSZE KROKI

Delikatnie złap łapę kotka tak, aby kciuk znajdował sie na wierzchu łapki, a palec wskazujący na spodzie. Lekkie ścisnięcie łapki sprawi, że pazur wysunie się i będzie lepiej widoczny wśród futra. Zauważysz, że środek pazura zaraz jest innego koloru niż pozostała jego część. To żywa tkanka, której nie będziemy przycinać, gdyż może być to bolesne, a nawet może lekko krwawić. Przycinamy tylko końcówkę pazura.

Jeżeli czytając to zwijacie się Państwo ze śmiechu wiedząc że Państwa zwierzę nigdy nie pozwoli sobie obciąć nawet jednego pazura umieszczamy kilka praktycznych wskazówek, aby stało się to możliwe.

Nie możemy wymagać i oczekiwać osiągnięcia celu przy pierwszym podejściu, chyba że jesteśmy przygotowani na trudne i czasem tragiczne w skutkach przeżycia. W przypadku kotów pazury są najważniejszym elementem obrony i nasze zamiary mogą im się wydać podejrzane. Dla zwierzaka najtrudniejszym elementem jest trzymanie za łape i brak możliwości ruchu, nie obcinanie.

Dlatego przygotowanie, przyzwyczajenie zwierzaka do czynności jest bardzo ważne. Podczas zabawy zachęcamy do częstego łapania za łapy i chwilowego przytrzymania, pociągania, masowania, ściskania łapek oczywiście pamiętając żeby być delikatnym i nie sprawiać przy tym bólu. Po każdej zabawie można wynagrodzic pupila jakimś smakołykiem za dobre sprawowanie. Jeśli stopniowo będziemy przyzwyczajać zwierzę do takich czynności, obcinanie pazurów będzie dla nich kontynuacją zabawy i dobrze spędzonym czasem.

Pamiętajmy aby być cierpliwym i nie denerwujmy się na zwierzę przy każdym jego ruchu. Można robić to stopniowo, nie starajmy się na siłę obciąć wszystkich pazurów za jednym razem. Przytnijmy jeden, pochwalmy, wynagrodźmy i pozwólmy odejść. Z czasem obcinanie paznokci będzie dla nich czymś normalnym, a nawet przyjemnym.

Nie radzimy też obcinać paznokci kiedy zwierze jest podekscytowane, przestraszone lub zdenerwowane. Najlepiej to zniosą kiedy będą zrelaksowane, spokojne.

Jeżeli mimo wszystko nie czujecie się Państwo komfortowo podczas obcinania pupilowi paznokci proszę zadzwonić do Arnett, a my chętnie się tym zajmiemy.